Co je to závit, ví zřejmě každý z vás. Se závity se seznamují již odrostlá batolata, pokud jsou jim předkládány plastové hračky typu stavebnic, kde se do sebe zakusují šrouby a matice. Malé děti si poměrně rychle osvojí pohyb matice ve šroubovém spoji a pochopí, o jak přesný, velmi pevný a spolehlivý způsob převodu otáčivého pohybu v posuvný se jedná.
Možná vám toto připadá příliš odborné a nevnímáte za veskrze významné poučování dětí těmito základními strojírenskými momenty, ovšem ve skutečnosti se jim právě znalost závitů může hodit v budoucnu v poměrně brzké době. Závitové spoje patří k nejrozšířenějším pohyblivým mechanismům v mnoha odvětvích lidské činnosti, a tak se sluší a patří dát lidem na vědomí, že neexistuje jen metrický závit, jež dobře znáte ze šroubů, ale i lichoběžníkový neboli trapézový.
Trapézový závitník, vytvářející trapézový závit, umožňuje zhotovit spojení velmi pevné a spolehlivé, ale zároveň s minimálním třením a s vyšší rychlostí posuvu matice po šroubu či šroubové tyči. Této vlastnosti se využívá pro různé mechanismy a stroje ve strojírenské výrobě a údržbě, například pro obráběcí stroje, hydraulické zvedáky, lisy, automatické posuvy atd. Trapézový závit má vyšší hodnotu stoupání, proto se šroub po závitové tyči pohybuje rychleji, a průřez závitu ve tvaru lichoběžníku natolik sníží tření, že lze tímto způsobem plynule posouvat bez zadření prakticky jakýkoli mechanismus.
Trapézový závit lze využít v běžné strojírenské výrobě, a také v údržbě a v odvětvích, kde dochází k produkci velkých sérií obrobků, ale i malých počtů kusů. A vzhledem k jeho spolehlivosti se s ním počítá s životností na roky až desítky let. Lichoběžníkový průřez závitu je tedy jakýmsi privilegiem vůči metrickému závitu, kde není tajemstvím, že jde hlavně o málo rozebíratelné či téměř nerozebíratelné spoje, a kde se šrouby s maticemi nasazují proto, aby součástky připevnily silou.