Úplně jiné teplo – když se zatopí v kotli středního topení a začnou se zahřívat radiátory, teplo od nich stoupá vzhůru v poměrně úzkém koridoru. To má za následek jev, kdy je u stropu horko a u podlahy chladněji. Bude vám pak zima na nohy a teplo v místnosti bude nerovnoměrně rozložené. Toto se nemůže stát u podlahového topení, stavěného například suchým systémem pomocí systémové desky na podlahové topení, protože teplo odtud stoupá vzhůru z (téměř) celé plochy podlahy, a snadno se pak rovnoměrně rozprostře do obytného prostředí.
Úspora energií – výrazný prudký nárůst cen energií vyvolal ve společnosti vlnu zájmu o alternativní a hlavně levnější zdroje vytápění, než je zemní plyn a elektřina. Mnozí z nás, kteří mají možnost (například bydlí ve svém rodinném domě či rekreační nemovitosti a nejsou nuceni přijímat teplo z centrální kotelny na sídlišti), se orientují na topení dřevem. Toto je a stále bude nejlevnější způsob vytápění, který předčí i tepelná čerpadla, kde nemusí mít vstupní investice zajištěnu návratnost. Kdo topí dřevem v krbu anebo v krbových kamnech, může tu mít k dispozici i tepelný výměník, který lze připojit k podlahové topné soustavě.
Palivové dřevo v nejhorším případě nasbíráte v lese, můžete topit i vyschlými šiškami či spadaným klestím, zatímco pokud vám někdo vypne elektřinu, nebo přestane dodávat zemní plyn, máte prostě smůlu.
Radiátory hyzdí obytný prostor – radiátor rozhodně není okrasný prvek v domácnosti. Snažíme se jej někde ukrýt, proto také často bývá pod okny, kde jej lze skrýt záclonou či závěsem. Nikdo si radiátor nenechá položit doprostřed obýváku a civět na něj namísto televizní obrazovky. Podlahová topení žádný radiátor nevyžadují a v podstatě o existenci topné soustavy v obytném prostředí vůbec nevíte. Budete mít zajištěný dostatečný tepelný komfort a ještě navíc budou vaše prostory zařízené tak, jak vám to vyhovuje po estetické stránce.